Interesting World

Friss topikok

Archívum

2013.06.27. 20:42 Saint-Exupéry

Glaucus atlanticus, az igazi Kék Sárkány

 

1(21).jpgA Glaucus atlanticus (más néven tengeri fecske, kék glaucus, kék sárkány, kék tengeri csiga és kék óceáni csiga) egy kis méretű kék tengeri csiga, egy nyílt tengeri csupaszkopoltyús csiga, egy tengeri puhatestű a Glaucidae családból. Ez az egyetlen faj a Glaucus nemben, de közeli rokonságban van a hozzá hasonló Glaucilla marginata fajjal, amit időnként szintén a Glaucus nembe sorolnak.

 

Elterjedése

Nyílt tengeri csupaszkopoltyús csiga, megtalálható a világ óceánjaiban a mérsékelt övi és trópusi vizekben. Találtak ilyen csigákat Dél-Afrika keleti és déli partjainál, európai vizekben, Ausztrália keleti partján és Mozambikban is. Fejjel lefelé lebeg az óceán felszínén.

Megjelenése

Átlagos mérete maximum 3 cm. Színe ezüstös szürke a hátoldalán és sötét illetve halvány kék a hasi oldalán. Sötétkék csíkjai vannak a lábai szélén. Teste elkeskenyedik, ellaposodik és hat nyúlvánnyal rendelkezik. Nyelvén fűrészes fogak helyezkednek el.

Életmódja

A Glaucus atlanticus más, nagyobb nyílt tengeri organizmusokra vadászik; a veszélyesen mérgező portugál gályára, a Vellelára, a Porpita porpitára és a lila csigára, a Janthina janthinára. Időnként saját fajtársuk is áldozatukká válik.
A portugál gályából annak mérgére való immunitásának köszönhetően táplálkozhat. A csiga elfogyasztja az egész gályát és szétválasztja és elraktározza a mérgét saját használatra. A méreg egy különleges tömlőben gyűlik a tok végén, a vékony tollszerű „ujjain.” A csiga összegyűjti a mérget és még erőteljesebb és halálosabb méreggé változtatja, mint amilyennel az elfogyasztott gálya rendelkezett.
A gyomrában lévő gázzal teli tömlő segítségével képes a csiga a víz felszínen lebegni. A tartó elhelyezkedése miatt fejjel lefelé lebeg.

Szaporodása

A Glaucus hermafrodita, hím és nőstény ivarszervekkel is rendelkezik. A többi csupaszkopoltyús csigától eltérően, melyek jobb oldalukkal párosodnak, ez a típus hasi oldalával párosodik. Párzás után mindkét állat petefüzért rak le.

 

Kék sárkány – táplálkozása

Méretéhez képest nem kell félteni, ugyanis nagyobb nyílt tengeri organizmusokra vadászik; a veszélyesen mérgező portugál gályára, a Vellelára, a Porpita porpitára és a lila csigára, a Janthina janthinára. Időnként saját fajtársukat is megeszik.

A gálya mérgét elraktározza és még erősebb méreggé változtatja a testében, felhasználva ezzel saját maga számára.

A kék sárkány életmódja

A Glaucus atlanticus-t apró termete ellenére nem kell félteni. Kedvelt étele a rendkívül mérgező portugál gálya medúzafaj. Étrendjében szerepel még továbbá a Vellela, a Porpita porpita és a Janthina janthina is.

 

A kék sárkány, hasában található légbuboréknak köszönhetően fejjel lefelé lebeg a víz felszínén, és hagyja, hogy az áramlatok hajtsák előre. A természetben kevés alkalommal találkozhatunk vele, de akkor sem biztos, hogy természetes az örömünk. Ugyanis a kék sárkány mérges, csípésének hatása pedig megegyezik a portugál gálya csípésével. Nem hiába egyezik meg a csípésük, ugyanis miután elfogyasztja a csiga a portugál gályát, szétválasztja és elraktározza a mérgét saját használatra. A méreg egy különleges tömlőben összegyűlik a vékony tollszerű „ujjain.” Az összegyűlt mérget még erőteljesebb és halálosabb méreggé változtatja, mint amilyennel az elfogyasztott gálya rendelkezett.

 

Ausztráliában gyakori baleset a kék sárkány csípése. Az ausztrál gyerekek sokszor játszanak “Bluebottle” harcot. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy medúzákat dobálnak egymásra. Ilyenkor megtörténik, hogy véletlenül a csiga is a kezükbe kerül és súlyos csípési sérülésekkel kell kórházba szállítani őket.

cikkbe.jpg

 

Szólj hozzá!

Címkék: és csiga fecske sárkány tengeri óceáni A Sárkány Kék Glaucus atlanticus glaucus csiga) csupaszkopoltyús csiga Dél-Afrika keleti és déli partjainál


A bejegyzés trackback címe:

https://interesting-world.blog.hu/api/trackback/id/tr185381137

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása